Tuhá mýdla jsou skvělým pomocníkem pro každodenní péči o pokožku. Používání těchto mýdel mají lidé často spojené s dětstvím, nejspíš není klasičtějšího kosmetického výrobku. Jejich obliba se postupně vrací a tato mýdla se opět stávají nezbytnou součástí každé koupelny. A v čem tedy spočívá jejich kouzlo?
Výhody přírodních tuhých mýdel
Přírodní tuhá mýdla jsou účinná, voňavá, minimalistická a šetří vaši peněženku.
Tuhá mýdla jsou také ekologická. Nezatěžují přírodu nebezpečnými syntetickými látkami, které by se při mytí dostaly do odpadních vod a uškodily by vodnímu ekosystému. Bez výčitek si je můžete sbalit na čundr do přírody a použít je při mytí v lesním potůčku.
Ekologický je také často obal přírodních mýdel. Pokud jsou mýdla balena, tak převážně do recyklovaného papíru či kartonu. Ušetříte tedy zbytečný plastový obal.
Mezi další výhody používání tuhých mýdel patří jejich praktičnost při cestování. Mýdla zaberou málo místa, nehrozí, že se vylijí, a v letadle je lze problému vzít i nahoru do kabiny v jakékoliv velikosti.
Mýdlo s krásnou mýdlenkou je také velmi pěkný doplněk v každé koupelně a navádí moc příjemnou atmosféru. Místo přirozeně nádherně provoní! I proto patří tuhá mýdla k velmi oblíbeným dárkům ke každé příležitosti. Představte si tu vůni v dárkové krabičce!
Výběr mýdla
U tuhých mýdel často panují obavy z vysušování pokožky nebo jejich nevhodnosti pro citlivou pokožku. Není však mýdlo jako mýdlo! Pokud si pořídíte tuhé mýdlo za pár desítek korun z drogerie, pravděpodobně bude obsahovat syntetické látky (detergenty) neprospívající zdraví pokožky. Při použití těchto mýdel dochází k vysušování a v některých případech i k podráždění pokožky.
Tuhá mýdla, která obsahují převážně přírodní suroviny a mají správně sestavenou recepturu, pokožku naopak vyživují. Po umytí přírodním tuhým mýdlem tak ve většině případů není potřeba další hydratace, protože mýdla nenarušují kožní film. Naopak podporují přirozenou ochranu pokožky a její správné fyziologické fungování. Přírodní tuhá mýdla mohou být tedy vhodná i pro suchou a citlivou pokožku.
Při výběru mýdel přihlédněte k tomu, co Vaše pokožka vyžaduje a na jakou část těla mýdlo vybíráte. Jiné složení bude mít mýdlo, které je určené k častému mytí rukou, u kterého oceníte dlouhou výdrž a aby se co nejméně “rozblemcalo” než například mýdlo určené na suchou a citlivou pokožku obličeje, které by mělo být co nejvýživnější a nejjemnější.
V mýdlech jsou kromě základních ingrediencí, olejů a másel, přidány další prospěšné složky, které podporují konkrétní účinky daného mýdla.
Za příklad lze uvést maková semínka (Avocado soap) či ovesné vločky (Honey & Oatmeal), které se přidávají pro jemný peeling pokožky. Aktivní černé uhlí (Charcoal & Tea tree) zase pomáhá uvolňovat ucpané póry a čistí pleť do hloubky, med (Honey & Oatmeal) potom pokožku regeneruje a vyživuje. Kurkuma (Neem & turmeric) pleť rozjasňuje a sjednocuje, zatímco bahno z mrtvého moře (Dead sea mud) působí blahodárně na pokožku se sklonem k ekzémům a podrážení. Pokud máte pokožku jako sušenka, sáhněte po mýdle s vysokým přetučněním a obsahem hedvábí, jogurtu (Velvet soap) či smetany (Lavender lover).
Přírodní tuhá mýdla můžou díky obsaženým éterickým olejům nádherně vonět, vybírat tak můžete také podle příjemnosti vůně či podle aromaterapeutických účinků daných olejů. Například vůně ylang ylang má v aromaterapii afrodiziakální účinky, levandule zase blahodárně působí na zklidnění a uvolnění nervového systému. Cítíte také tu příjemnou potřebu různé druhy mýdel ovonět a vyzkoušet?